Školské partnerstvá Comenius - bilaterálne v rámci Programu celoživotného vzdelávania COMENIUS

Za obsah produktu zodpovedá výlučne autor a Európska komisia ani Národná agentúra nenesú zodpovednosť za použitie týchto informácií.

Priateľstvo bez hraníc (Friendship without borders)

7. 9. - sa na našej škole stretol pracovný tím projektu Comenius , ktorý prerokoval harmonogram spolupráce na školský rok 2012/2013.

Cieľom návštevy v Miškovci bola realizácia aktivít, ktorá súvisela so spoznávaním kultúry a tradícii obidvoch národov.
Žiaci obidvoch škôl sa na aktivity pod vedením p. učiteliek dôsledne už vopred pripravovali, keď prostredníctvom vytvoreného videa, uloženého na portál YouTube spoznali základné kroky ľudového tanca, ktorý je typický pre daný národ. Slovenskí žiaci sa učili maďarský tanček a maďarskí žiaci slovenský. Súčasťou prípravy boli aj detské riekanky a ľudový motív/ornament typický pre našu kultúru.

26. 9. - po prijatí v krojoch a krátkom maďarskom ľudovom tančeku sa žiaci rozdelili do dvoch zmiešaných skupín, v ktorých pracovali na tvorbe puzdra na mobil s ľudovými motívmi a loptičiek.
Časť žiakov sa zapojila do varenia - varilo sa typické maďarské jedlo a slovenské jedlo, keďže postupne pracujeme aj na tvorbe spoločnej trojjazyčnej kuchárskej knihy.
Popoludnie bolo vyplnene športovými súťažami a hrami.
Večer sme v telocvični školy spoločne nacvičovali obidva tančeky.

27. 9. - navštívili sme skanzen v Nyiregyhaze. Žiaci pracovali v zmiešaných 5 skupinách. Mali úlohy formulované v anglickom jazyku a spoločne ich v priestore skanzenu plnili.
Neskôr pracovali dve skupiny. Jedna vyrábala kožený náramok tradičným spôsobom a druhá maľovala ornamenty na keramiku.
Na lúke si ešte precvičili tance a potom sme cestou späť do Miškovca navštívili ZOO, kde žiakov zaujalo najmä Oceanárium.

28. 9. - hneď ráno sme išli do školy. Tam sa v telocvični uskutočnila generálka tancov. Potom nasledovalo hlavné vystúpenie na pódiu. Žiaci obidvoch škôl vystúpili spoločne s obidvoma tancami ako jedno číslo v programe školy, ktorý bol venovaný maďarskému ľudovému dňu.
V telocvični školy sa potom zhruba hodinku venovali ľudovým hrám a riekankám, ktoré hrali spoločne a zaspievali si piesne, na ktoré predtým tancovali.
Po takto veľmi pekne strávených troch dňoch sme sa vrátili domov.