Európsky deň jazykov

26. 9. 2016

V pondelok, 26. septembra 2016 si ako všetky školy v členských krajinách Európskej Únie, aj naša škola pripomenula Európsky deň jazykov. Cieľom tohto dňa je podpora štúdia cudzích jazykov a potreba zachovávať, chrániť a rozvíjať kultúrnu a jazykovú rozmanitosť v rámci Európy, upozorniť na význam ovládania cudzích jazykov nielen pre štúdium a lepšie uplatnenie na trhu práce, ale aj všestranný rozvoj osobnosti.
Žiaci prvého stupňa našej školy si v spolupráci so žiakmi druhého stupňa tento
významný deň pripomenuli pomocou zaujímavých aktivít. Žiakov prvých ročníkov naučili ôsmaci po anglicky niekoľko nových slovíčok, reagovať na jednoduché povely a pieseň o častiach tela. Druháci pod vedením našich deviatakov zvládli v angličtine pieseň o farbách.
Žiaci tretích a štvrtých ročníkov sa rozdelili do skupín podľa toho, ktorý druhý cudzí jazyk sa učia. Šiestaci naučili mladších spolužiakov ruskú modernú pieseň, ku ktorej pridali aj pár jednoduchých tanečných krokov. Piataci spolužiakom z nižších ročníkov odovzdali nadobudnuté vedomosti z nemeckého jazyka. Výučbu názvov obľúbených jedál spojili aj s ich ochutnávkou.

Európsky deň jazykov – z histórie:
Jeho korene siahajú do roku 2001, ktorý bol Európskym rokom jazykov (European Year of Languages, skrátene EYL). Organizátormi EYL boli Rada Európy a Európska únia a zapojilo sa doň 45 krajín. Svojimi aktivitami poukázal na jazykovú rozmanitosť v Európe a vyjadril podporu jazykovému vzdelávaniu.